Rezy ovocných drevín na záhrade

navrhovanie-zahrady
Čo vás často zaujíma pri navrhovaní záhrady?
23 apríla, 2019
travnik-zakladanie
Ako založíme okrasný trávnik na záhrade?
23 apríla, 2019
navrhovanie-zahrady
Čo vás často zaujíma pri navrhovaní záhrady?
23 apríla, 2019
travnik-zakladanie
Ako založíme okrasný trávnik na záhrade?
23 apríla, 2019

Rezy ovocných drevín na záhrade

rezy-ovocnych-drevin

Aj na dnešných okrasných záhradách sa začínajú objavovať ovocné dreviny . Takmer na každej záhrade sa nájde miesto pre dobre zvolenú ovocnú odrodu, ktorá na danom mieste prinesie ovocie. Nejde ani tak o prioritne samozásobiteľskú funkciu, ale o snahu a možnosť odtrhnúť si sem tam na záhrade jablko, malinu či egreš.

Ovocný strom potrebuje každoročné ošetrenie a kontrolu. Tie pestujem hlavne pre ovocie určitej veľkosti a sme radi aj hojnosti zberu. Bez pravidelného a dobre vedeného rezu po niekoľkých rokoch drevo , na ktorom sa zakladajú kvety a plody, predčasne starne , pretože väčšina ovocných drevín vytvára plody na 2-3 ročných výhonoch. Výnimkou sú broskyne a višne, ktoré kvitnú na jednoročných výhonoch. Preto je nevyhnutné venovať sa rezom na odborne úrovni.

Prečo režeme ovocné dreviny?

Cieľom rezu je podpora vitálneho a zdravého plodiaceho dreva a zaistenie prístupu svetla a vzduchu do koruny, čo prispieva k dobrému zdravotnému stavu rastliny. Sila rastu závisí od podnoži a udáva veľkosť, do ktorej môže ovocná drevina dorásť. Pri silne rastúcich vysokokmeňoch trvá niekoľko rokov , než vybuduje stabilnú korunu z  mnohých vetiev. Pokiaľ strom rastie len slabo, je možné napríklad vreteno vytvarovať po troch rokoch.

Pred samotným rezom myslite na to, aká bude veľkosť stromu a ujasnite si, či budete strom tvarovať ako vysokokmeň s korunou alebo len ako vreteno.

Niekoľko druhov rezu

Podľa veku ovocného stromu rozlišujeme rez:1, pri výsadbe 2. výchovný rez 3. udržiavací a zmladzovací rez

Rez pri výsadbe vykonávame u voľnokorenných drevín kvôli strate koreňov, ktorá vznikla vybratím výpestku v škôlke  a určujeme neskorší tvar dreviny.

V prvých troch až štyroch sa výchovným rezom zakladá tvar neskoršej koruny. Aj keď sa objavujú v tejto fáze prvé plody, nie sú zatiaľ prvoradým cieľom. Akonáhle je dokončená výchova stromčeka , mení sa charakter rezu-jeho cieľom je produkcia kvalitných plodov.

Udržiavacím rezom zachovávate vitálne plodonosné drevo, brzdíte nadmerný rast a odstraňujete prestarnuté výhony.Vretená vyžadujú každoročný rez , pri starších stromoch s guľovitou korunou stačí rezať jeden krát za tri roky. Čím je rez pravidelnejší , tým nám ide práca od ruky! Pri zmladzovacom reze odstraňujete prestarnuté výhony a povzbudzujete rastlinu k rastu. Pokračujete v reze ďalšie dva roky.

Kedy je správna doba na rez?

Rast najlepšie podporíte rezom v zime. V tejto fáze sa rastlina nachádza v pokojovom štádiu a nemôže uzatvárať rany, preto v zime režeme len robustné druhy ako sú jablone a hrušky, ostatné až na jar. Rast síce podporíte menej,ale strom sa so zásahom lepšie vyrovná.

Niektoré ovocné druhy reagujú na rez zasychaním miesta rezu, preto citlivé druhy ako sú broskyne, marhule, čerešne, slivky a orech vlašský režeme v lete, medzi júlom a polovicou septembra, kedy sa rany rýchlo zahoja. Ranné druhy režeme ihneď po zbere. V prípade neskorších sliviek alebo orechov vlašských musíte rezom obetovať časť úrody. Pokiaľ rez prevediete do polovice júla, narastú v lete nové výhony s násadou kvetov, pri neskoršom reze už stromy neobrazia, ale ešte stihnú uzavrieť rany.