Ako založíme okrasný trávnik na záhrade?

rezy-ovocnych-drevin
Rezy ovocných drevín na záhrade
apríl 23, 2019
travnik-zakladanie

Základom pekného a zdravého trávnika je dostatok kvalitnej zeminy -aspoň 15 cm, správny výber osiva, dostatok slnka, dobré hnojenie a zavlažovanie. Hnojivo a osivo vyberieme v špecializovaných predajniach, závlahu by mala zrealizovať odborná firma.

Ako si poradíme s podložím a dostatkom slnka?

Ideálna pôda pre trávnik má spodnú časť priepustnú a v ostatnej časti pôdy (aspoň 5 cm) by mal byť vysoký obsah humusu. Uvedené podmienky nie sú štandardne bežné .

Preto musíme na túto skutočnosť myslieť pri zakladaní okrasného trávnika .

Ak máme na záhrade piesčitú pôdu, stačí nám naviesť hornú vrstvu kvalitnej zeminy a máme vyhraté. Tieto okolnosti sú viac menej prítomné len na Záhorí. V ostatnej väčšej časti Slovenska si musíme poradiť inak. Z hľadiska ekonomického je výhodnejšie jednorázovo zainvestovať do kvalitnej ornej humusoidnej vrstvy než ,,liať“ finančné prostriedky v podobe drahých hnojív a množstva vody.

Čo teda v prípade, keď zakladáme na ílovitom podloží? Pre náročných a solventných je riešenie v podobe odvozu aspoň 20 cm vrchnej zeminy a navážky novej. Samozrejme sa jedná o finančné náročnejšie riešenie. Vo fáze navážky kvalitnej zeminy po prevedení stavebných prác majme na mysli tú skutočnosť, že trávnik korení v hĺbke 15 cm. Táto skutočnosť je veľmi podstatná , koľko zeminy mám na záhradu priviesť.

Ďalšou možnosťou je navážka kremičitého piesku do vrchnej vrchnej vrstvy pôdy. Pre ílovitejšie časti záhrady pomôže jemná modelácia terénu.. Ide o to, že voda horšie odteká na súvisle rovných terénoch. To znamená drenážny systém smerom okolo domu, plotu, záhonov môže výrazne pomôcť.

Vieme, že pre dobré prosperovanie trávnika je potrebné slnko. Už pri projektovaní záhrady treba uvažovať nad vhodnejšími alternatívami jeho náhrady . Vždy bude lepšie prosperovať pôdopokryvná výsadba so šlapákovým chodníkom alebo tieňomilné druhy trvaliek a tráv v spojení so štrkom alebo drobnučkým mulčom. Poslednou možnosťou je výsev trávneho osiva do tieňa, jemná občasná zálievka, častejšie hnojenie a vyššia kosba.

Výber dobrej firmy, ktorá má skúsenosti so špecifikom zakladania trávnika nám rozhodne pomôže na našej ceste za krásnym a hustým trávnikom.