Plánujete realizovať novú okrasnú záhradu?

Ako upraviť predzáhradku? Je nutné, dať urobiť návrh záhradnému architektovi?
19 januára, 2020
Čo si mám predstaviť pod pojmom záhradnícke práce a záhradnícke služby?
19 januára, 2020
Ako upraviť predzáhradku? Je nutné, dať urobiť návrh záhradnému architektovi?
19 januára, 2020
Čo si mám predstaviť pod pojmom záhradnícke práce a záhradnícke služby?
19 januára, 2020

Plánujete realizovať novú okrasnú záhradu?

Plánujete realizovať novú okrasnú záhradu? Prinášame vám užitočné tipy ako ju zariadiť

Prišlo obdobie zimy, kedy úprava záhrady okolo domu musí počkať, trávnik, okrasné stromy a kvety oddychujú. Je to ideálny čas na plány výsadby alebo úpravy budúcej okrasnej záhrady. Priblížime vám, na čo treba myslieť pri realizácii a úprave záhrady.

conversation-big

Máte doposiaľ „prázdny“ pozemok? Skvelé! Máte šancu využiť každý jeho kúsok k vytvoreniu vysnívanej záhrady

V prvom rade treba prehodnotiť potenciál pozemku, jeho veľkosť, dostupnosť slnečných lúčov naň a zloženie pôdy, aby ste vedeli, kde zasadiť vaše obľúbené rastliny či stromy, aby sa im na vašom pozemku darilo. Treba si premyslieť, kde umiestnite altánok, či vybudujete priestor pre vaše deti, domáceho miláčika, kde zasadíte okrasné stromy a kvety, prípadne, kde umiestnite bazén, vírivku alebo jazierko.

conversation-big

Túžite po pokoji aj vo vašej okrasnej záhrade? Prispôsobte rastlinstvo tomu, aby ste si ho mohli užívať každý deň

Hlavným dôvodom, prečo sa ľudia sťahujú do rodinných domov je pocit súkromia. Aj na vašej záhrade by ste sa mali cítiť slobodne a vytvoriť si v nej vlastné miesto plné pokoja. V tom vám pomôže správne rozloženie okrasných stromov a rastlín, z ktorých si môžete vybudovať prírodné zábrany pred pohľadmi ostatných. Pokiaľ však máte z pozemku krásny výhľad na okolitú krajinu, využite to a nezacloňte ho vysokými okrasnými stromami.

conversation-big

Máte pocit, že okrasné stromy sa do vašej záhrady nezmestia? Stačí si vybrať z nižších druhov

Ak plánujete vysadiť okrasné stromy do malej záhrady, vyberte si tie, ktoré nedorastajú do veľkých výšok. Ak si vyberiete nevhodný okrasný strom, môže vám padať tieň na priestor, kde ste chceli mať dostatok slnečných lúčov a po vyrastení stromu ho už nebude možné presadiť. Treba myslieť aj na susedov, aby príliš veľký strom nepresahoval za váš plot a nenarušili ste si tak dobré susedské vzťahy.

conversation-big

Chcete oživiť vašu súčasnú záhradu? Nebráňte sa zmenám

Pokiaľ už záhradu obývate, ale chceli by ste ju zmeniť a nahradiť súčasné rastliny a stromy za iné, je dobré sa poradiť s odborníkom. Možno vám bude ľúto vytrhať trvalky, ktoré doteraz zdobili exteriér vášho domu, či spíliť okrasné stromy a kríky, ktoré rástli spolu s vašimi ratolesťami. Pre pohodlie a novú krajšiu okrasnú záhradu sa to však oplatí. Odporúčame vám urobiť si prieskum už vybudovaných okrasných záhrad a nájsť tak inšpiráciu pri realizácii či úprave vašej vlastnej záhrady. Ponúkame vám k nahliadnutiu fotogalériu okrasných záhrad, ktoré si môžete pozrieť a zvážiť, čo by sa hodilo do tej vašej.

conversation-big

Radi trávite voľný čas na záhrade aj po zotmení? Nezabudnite na rozmiestnenie svetelných zdrojov v jej priestore

Zvážte umiestnenie dlažieb alebo kameňov pozdĺž pozemku – trávnika, aby ste sa prostredníctvom chodníčkov dostali k altánku, lavičke, grilu. Ak radi trávite voľný čas grilovaním počas letných nocí alebo oddychovaním vo vírivke, zvoľte správne nočné osvetlenie popri chodníčkoch a na miestach relaxu. Oslovte elektrikára, ktorý vám urobí rozvody na osvetlenie vo vašej záhrade alebo si zaobstarajte exteriérové záhradné lampy.

Výsadba okrasnej záhrady môže byť pre niekoho výzvou, pre iných tvrdý oriešok. Ak sa do problematiky výsadby okrasnej záhrady svojpomocne nevyznáte, je dobré kontaktovať záhradného architekta, ktorý vám poradí a odporučí najvhodnejšie riešenia pre vašu záhradu. Realizácia záhrad v Banskej Bystrici SadArch vás usmerní pri kompletnej výsadbe alebo úprave okrasnej záhrady. Ich výhodou sú mnohoročné skúsenosti a ideálna pozícia v strede Slovenska, takže majú ku každému blízko.

4 najčastejšie chyby pri zakladní okrasnej záhrady

psychology

1, BEZHLAVÝ nákup v záhradnom centre

Tiež sa vám stalo, že pri návšteve záhradného centra, že nakúpite všetky rastliny, ktoré práve kvitnú?

Chyba. Správne navrhnutá záhrada vám vyrieši plán výsadby tak, že okrasné dreviny budú kvitnúť na záhonoch postupne a v každom ročnom období. Nestane sa vám to, že väčšina rastlín bude kvitnúť trebárs na jar. A po celý zbytok roka budú výsadby nudné . A toto záhradný architekt dokonale ovláda . Minimálne si nechajte poradiť s výberom rastlín v miestnom záhradníctve.

Rada nad zlato, platí aj v tomto prípade.

psychology

2, Naozaj si myslíte, že treba VYSADIŤ veľa rastlín vedľa seba? Nie je tomu vždy tak

Rastlinka, ktorá je malinká v kvetináči, za dva tri roky narastie niekoľko násobne. Myslite na to pri výsadbe vašej záhrady. Likvidovať rastliny potom môže byť pre vás bolestivé.

Dbajte na to, že napríklad thujový živý plot nie je vhodné sadiť tesne k plotu od suseda. Nechajte vzdialenosť aspoň 70 cm, aby ste mali zabezpečený prístup kvôli odbornému rezu.
Pokiaľ sa rozhodnete , že potrebujete poradiť s výsadbovým plánom pre vašu záhradu, záhradný architekt je tu pre vás s odborným poradenstvom.

psychology

3,Vhodné podmienky = vhodné rastliny

Tiež sa vám stalo, že rastlina v záhradnom centre krásne kvitla a u vás doma sa jej nedarí? Možno je problém v tom, že je vysadená na nevhodnom mieste. Často sa to stáva.

Čo je potrebné vedieť o vhodnosti rastlín, sa iste dozviete na internete. Druhá vec je, že záhradník resp.záhradný architekt má skúsenosti a presne podľa typu stanoviska, pôdy, orientácie ku svetovým stranám vám poradí, kde je lepšie azalke, prečo nekvitne magnólia a prečo sa nedarí Wistérií.

Stále ste presvdečený, že všetko na záhrade zvládnete sami? Možno budete potrebovať zopár rád a praktických návodov ľudí z praxe. Neváhajte kontaktovať odborníka -záhradníka alebo záhradnícku firmu. Aj v tomot prípade platí, že rada je nad zlato. klik na

psychology

4, Trvalky nemulčujte plachtičkami

Chyba na záhradách, s ktorou sa často stretávame, je používanie mulčovacej alebo netkanej textílie por trvalky a trávy. Prečo sa ľudia tak boja buriny?

Nebudem stíhať trhať burinu! Všetko mi burina zarastie!!! Aj to sú časté obavy majiteľov nových záhrad pri rodinných domoch. Dobre pripravená záhrada pre výsadbu, chemické odburinenie pred založením a dostatok času na prípravu pozemku sú faktory, ktoré môžete ovplyvniť a dobre sa pripraviť na výsadbu vašej okrasenj záhrady.

Zistilo sa, že trvalky pod vrstvou textilu neprospievajú, pôda sa stáva neživou a stáva sa z nej utužená masa, kde sa nedarí ani dážďovkám . A to by ste určite nechceli.

Čo sa týka vhodnosti mulču, najlepší materiál, ktorý odoláva aj tlaku burín, dobre zabraňuje odparu po zálievke a vyhovuje aj rastlinám je ostrohranný čadičový štrk frakcie 8/16, ktorý profesionáli používajú veľmi často.

V každom prípade , použite pevný okraj z kociek alebo oceľovej pásoviny na zamedzenie presýpania štrku. Štrk by mal byť namulčovaný vo vrstve aspoň 3-5 cm.

Chcete mať svoju vysnívanú záhradu?

Vieme vám pomôcť!