Ako vybrať vhodný spôsob pre zavlažovanie trávnika?

Trávnikový koberec alebo výsev trávnika?
19 januára, 2020
Horúce trendy záhradného nábytku na rok 2020
1 apríla, 2020
Trávnikový koberec alebo výsev trávnika?
19 januára, 2020
Horúce trendy záhradného nábytku na rok 2020
1 apríla, 2020

Ako vybrať vhodný spôsob pre zavlažovanie trávnika?

Ručné zavlažovanie trávnika a rastlín-stačí nám na záhradu v čase extrémnych liet?

blog-zavlaha-vovnutri

Pre mnoho ľudí je čas na záhrade relaxom a záhradné práce sú príjemnou činnosťou. Ak patríte aj vy medzi nich, určite vás bude baviť zavlažovať trávnik ručne. K tomuto spôsobu je potrebné buďponorné čerpadlo zo studne alebo povrchové samonasávacie čerpadlo . Pre jednu postrekovaciu pištoľ nemusíte hľadať čerpadlo s veľkým výkonom a bez problémov vám bude stačiť model, ktorý je schopný vyvinúť tlak aspoň 3-4 bar. Tlak je potrebný, aby ste s „pištoľou“ dostrekli aspoň na vzdialenosť niekoľko metrov. V prípade, že vám stačí nechať ležať hadicu v trávniku, nepotrebujete ani tlakové čerpadlo.

Je závlaha trávnika nutnosť?

Čo je automatická závlah a ako funguje?

V prípade, že vás manuálne zavlažovanie nebaví alebo nemáte toľko voľného času, ideálne riešenie pre vás bude automatická závlaha alebo zavlažovací systém. Tento spôsob je síce nákladnejší na počiatočnú investíciu a náročnejší na jeho sprevádzkovanie (ideálne je ho naplánovať a zrealizovať ešte pred pokládkou trávnika), ale je najefektívnejší a časovo nenáročný, keďže všetko môže fungovať automaticky a dokážete s ním pokryť akokoľvek veľkú plochu.

Schéma zavlažovacieho systému sa skladá z:

  • ponorného čerpadla s automatickou prevádzkou,
  • filtra pred jednotlivými potrubnými vetvami,
  • skrinky s elektromagnetickými ventilmi, ktoré otvárajú alebo zatvárajú jednotlivé vetvy na základe potreby,
  • riadiacej jednotky, na ktorej sa nastavuje dĺžka a časy zapínania jednotlivých vetiev,
  • zavlažovacích trysiek
  • odvodňovacích ventilov jednotlivých vetvách,
  • potrubia a tvaroviek jednotlivých zavlažovačov

Všetky rozvodné rúry k zavlažovačom a prípadným odberným miestam sa zakopávajú do zeme. Hĺbka výkopu nemusí byť veľká, pokojne stačí aj 30 cm. Výber počtu a druhov zavlažovačov závisí od veľkosti celkovej zavlažovanej plochy a jej tvaru. Do takéhoto systému je možné zakomponovať odberné miesta – pripojovacie zásuvky, do ktorých sa jednoducho môžete napojiť záhradnou hadicou s rýchlospojkou a polievať ručne napríklad kvety, kríky alebo aj umývať auto. Na centrálny počítač sa dá pripojiť aj dažďový senzor, ktorý zabezpečuje, aby sa zbytočne nezavlažovalo, keď prší, alebo vlkostné čidlo, ktoré kontroluje vlhkosť pôdy a takisto zavlažovanie vypína v prípade, že je zvýšená a zavlažovanie teda nie je potrebné.

Závlaha trávnika svojpomocne? Čo tak skúsiť odborníka?

Myslíte si, že závlahu trávnika zvládnete svojpomocne? Viete, aké čerpadlo potrebujete, aby zavlažovací systém na zavlažovanie trávnika fungoval správne? Ako rozmiestniť sekcie a aké typy trysiek budú najlepšie?

Dobrý zavlažovací systém trávnika má svoje úskalia a nástrahy. Vyhnite sa im a budete mať radosť z dobre nainštalovanej automatickej závlahy.

My si myslíme, že aj v tomto prípade je rada nad zlato a oplatí sa zavolať si odborníka-závlahara , ktorý vám vypracuje plán závlahy spolu s cenovou ponukou.

Chcete mať svoj vysnívaný trávnik?

Vieme vám pomôcť!