Vintage záhrada-možno aj pre vás

Rastliny a okrasná záhrada
Rastliny a okrasná záhrada
apríl 23, 2019
planovanie-zahrady
Čo by ste mali vedieť na začiatku navrhovania záhrady
apríl 23, 2019
Vintage záhrada-možno aj pre vás

Štýl záhrady

Rada by som vám priniesla moje postrehy ohľadne štýlu záhrad, ktoré sa aj v našej tvorbe a pri našich realizáciách objavujú.

Vintage záhrada alebo BABIČKINA ZÁHRADA

Ak poviete niekomu ideme do babičkinej záhrady, určite si predstaví

záhradu niekde na vidieku, plnú drobných ružových, bielych a modrých

kvietkov Záhradu, v ktorej nájdeme cibuľu vysadenú vedľa hriadky s hráškom . Kde-tu vykúka rebarbora. V takejto záhrade nesmeli chýbať sliepky a ozýval sa gagot husí.

Na Vintage záhrade bolo všetko do domácnosti-všetko na nedeľnú polievku, kvety do vázy či na cintorín. Rozkvitnutá čerešňa, ktorá poteší hneď zjari a drobné ovocie a samozrejme maliny na výborný sirup kdesi v rohu záhrady. V babičkinej záhrade nesmeli chýbať nechtíky a astry. V mojej predstave vidím drevené hrable, opreté len tak hocikde, kovové vedrá a stará, veľká vaňa, odkiaľ sme brali vodu na zalievanie.

Aj toto je inšpirácia pre mňa, pokiaľ navrhujem záhradu v podobnom duchu. Snažím sa v mysli vrátiť sa do detstva, predstaviť si vône a zákutia takejto krásnej záhrady. Babičkina alebo Vintage záhrada je plná kvetov v jemných farbách, nesmie chýbať levanduľa a ruže vo všetkých farbách. Tiež pivoňky, hortenize a samozrejme lupiny, tie na takejto záhrade nesmú chýbať.

Novodobé kultivary rastlín sem-tam prepašujem do návrhu Vintage záhrady a to len preto, aby stálezelené ihličnany a dreviny záhradu oživili aj počas zimného obdobia. V tomto prípade však menej je viac. Pevné ihličnany slúžia aj na zavesenie krmítok pre vtáčikov.

Kompozíciu návrhu ladím do prírodných línií -oblúkov a zákutií. Na takejto záhrade nájdete viac jednoduchých posedení, biela kovová lavička a farebné muškáty v starom vedre k sebe veľmi dobre ladia.

Vintage záhrada je plná kvetov, farebnosti v zladených tónoch, bielych doplnkov, porcelánu a radosti. Množstvo jemne zaoblených záhonov, kde tu pohodené stará vec, akoby vyrástla z výsadby …aj to je Vintage štýl záhrady, kde sa dobre cítime.

Máte staré kvetináče, nádoby, ktoré su na jednej strane rozbité?Nevadí. Sem s nimi, sú ideálne pre záhradu vo Vintage štýle.

Záhrada je miesto, ktoré naplní vášho ducha radosťou, dodá vam potrebnú energiu a radosť.

A môže to byť práve na vašej novej VINTAGE -BABIČKINEJ ZÁHRADE.