Čo by ste mali vedieť na začiatku navrhovania záhrady

Vintage záhrada-možno aj pre vás
Vintage záhrada-možno aj pre vás
apríl 23, 2019
prirodne-zahrady
Prírodné záhrady – o čo ide?
apríl 23, 2019
planovanie-zahrady

Navrhovanie záhrady: kľúčové otázky, ktoré ovplyvňujú návrh

So záhradou je to tak. Niektoré faktory, ako klimatické podmienky, veľkosť, dispozícia na svetové strany nezmeníte. Na druhej strane sú veličiny, ktoré sú vo vašej réžii, a to očakávania od záhrady, kto a koľko ľudí ju bude využívať, prítomnosť detí, domácich miláčikov a samozrejme, či bude záhrada priestor na aktívne využívanie alebo výstavná pýcha, na ktorú sa budete pozerať z kresla terasy.

Prvé kroky pri navrhovaní záhrady

Záhradný architekt na úvod posúdi okolie domu, väzby a typické črty lokality. Cieľom je vytvoriť harmonický celok záhrady s domom, ktorý bude vzájomne prepojený, oku lahodiaci.

Viete, že na vašom pozemku sa pestoval vinič? Alebo tu rástla strom, pod ktorým ste si s deťmi robili piknik? Povedzte to záhradnému architektovi! S myšlienkou sa vie vyhrať a nakoniec môže takáto maličkosť vytvoriť zaujímavý detail. Hotový návrh by mal rešpektovať miesto a pristupovať k nemu s citom.

Využite pri navrhovaní záhrady slnko a vietor

Rovnako ako dom, aj záhrada je miesto, kde sa chcete cítiť pohodlne. Keďže vlastnú záhradu poznáte najlepšie, záhradný architekt potrebuje informácie o:

  • Svetelnej dispozícii – kde počas dňa svieti slnko najviac, kde je naopak príjemný tieň a podobne, aby do návrhu zapracoval umiestnenie terasy alebo bazéna.
  • Smer  a sila vetra – najmä v svahovitých lokalitách môžu spôsobiť, že pri nedeľnom stolovaní budete naháňať obrus po záhrade.
  • Predstavu spoločného sedenia – zohľadní polohu susedovho pozemku a domu a umiestní ho tak, aby ste počas relaxovania neboli rušení alebo naopak, ponechá priestor na komunikáciu so susedmi. Prekážajú vám nepekné miesta? Nechajte architekta zapracovať do návrhu možnosti výsadby zelene a skrytia podobných miest.

Staré rastliny na  novej záhrade

Záhradný architekt zhodnotí aký druh pôdy je v okolí domu a akým rastlinám sa tu darí. V prípade tažších pôd je možné použiť pri výsadbe kvalitnejšiu záhradnícku zeminu, v ktorej vydržia rastliny tolerujúce zamokrenie. Ľahšie pôdy dovolia architektovi použiť aj chúlostivejšie druhy.

Aj deti si chcú novú záhradu užiť.pýtajte sa na ich priania

Pre deti je záhrada ihriskom, kde sa chcú naháňať a užívať si voľnosť, ktorú im rodičia v interiéri domu nedovolia. Bezpečie jednoznačne vyhráva nad designom. Pieskovisko alebo bazén by mali byť umiestnené tak, aby rodičia deti videli.

Staršie deti radi lezú po stromoch, skrývajú sa v bunkroch, behajú po záhonoch. Architekt vie tieto požiadavky zohľadniť malými detailami v návrhu, napríklad umiestnením šľapákov alebo vysadením drobného ovocia, ktoré si deti môžu zobnúť pri hrách.

Túžite po záhradnom jazierku? Dobre investíciu zvážte

Záhradné jazierko je pekný detail, pri ktorom netreba zabúdať na nevyhnutnosť údržby. Ak ste časovo zaneprázdnený a vopred viete, že na údržbu nebudete mať dostatok času, nechajte si od architekta poradiť iné riešenia moderných vodných prvkov. Sú veľmi žiadané, pretože nevyžadujú náročnú údržbu, zaberajú málo miesta, záhrade dodajú aj zvukový vnem a navyše šetria peniaze.

V prípade bazénov je trendom realizovať kúpacie jazierka a biotopy.

Rozfázovanie projektu nezruinuje váš rozpočet

Neprekvapíme vás, no aj pri návrhu záhrady treba od začiatku komunikovať. Otvorene hovoríme koľko bude približne stáť výsadba stromov a kríkov, výsev alebo trávnikový koberec, vodné prvky a ďalšie položky. Nie je problém, ak nemáte na realizáciu kompletný rozpočet. Spolu stanovíme priority a výstavbu záhrady rozfázujeme.

Nákladné, no veľmi dôležitou fázou, sú zemné práce a terénne modelácie, na ktorých je postavený celý úspech záhrady.

Ideálne je vykonať hrubé terénne úpravy pred zimou a tiež naviezť zeminu. Pôda premrzne a na jar je oveľa kyprejšia, čo nám pomáha v práci. Táto fáza by sa nemala podceňovať ani urýchľovať. Následne vám odporučíme ďalší postup, tipy, kde môžete ušetriť.

Cieľom je skombinovať požiadavky zákazníka a vytvoriť príjemnú záhradu, kde celá rodina rada trávi čas a relaxuje.