Prírodné záhrady – o čo ide?

planovanie-zahrady
Čo by ste mali vedieť na začiatku navrhovania záhrady
apríl 23, 2019
automaticka zavlaha
Nainštalujte automatickú závlahu, ušetrí čas i peniaze
apríl 23, 2019
prirodne-zahrady

Určite ste počuli alebo čítali na internete o prírodných záhradách .

Čo tento pojem zahŕňa a znamená?

Prírodné záhrady sú prírode blízke záhrady a ich princíp stojí na technológií založenia. Štýlovo sa jedná o pestrú škálu prístupov-cez súkromné záhrady, cez parky, verejné priestranstvá, historické záhrady a komerčné areály.

Aké sú teda princípy prírodných záhrad?

Tu sú dve hlavné kritériá, ktoré musia byť dodržané.

  • Zákaz používania pesticídov
  • Minimalizácia syntetických hnojív

Ďalšími typickými znakmi je budovanie živých plotov z domácich drevín, plochy lúčnych trávnikov, výsadby trvaliek, rôznorodé biotopy, ovocné dreviny a ponechaný priestor pred divokú vegetáciu a živočíchy, aj to sú ďalšie znaky prírodnej záhrady. Okrem toho budujeme komposty, hmyzie domčeky, nastielame mulčom a správne striedame plodiny na políčku.

Ako môžeme tieto poznatky využiť pre záhradu, ktorú mi navrhnete?

Čoraz viac sa stretávame s tým, že ľudia dnes prídu z práce večer domov, prázdniny trávia na  zahraničných dovolenkách , takže logicky nemajú veľa času, starať sa o vlastnú záhradu. Keď sa konečne na záhradu dostanú, chcú si ju užiť. Štýl zakladania záhrady v prírodnom -prirodzenom štýle predpokladá  uvoľnenosť  vašej mysle . Pokiaľ vám prekáža, že je na trávniku sedmikráska a niečo vo výsadbe nemá podľa vás rovný tvar, nie je tento štýl záhrady určený pre vás.

No  takáto záhrada má niečo do seba-divokosť, nespútanosť, hravosť.

Je pravda, že o prírodnú záhradu sa vôbec netreba starať? Zaberie mi jej údržba menej času?

Platí to, že prírodná záhrada bude vyzerať slušne aj bez hodín strávených na kolenách. No všetko má svoje medze. Na začiatku aj prírodná záhrada potrebuje ,,pomôcť“. Aspoň prvé dva-tri roky. Potom záleží od množstva zrážok , koľko poliať, občas musíme rezať a pretrhať buriny. No nie sú   to nijak časovo náročné práce, ktoré by priemerne zdatný človek nezvládol. Pre mnohých sa stáva starostlivosť o záhradu istou formou relaxu a príjemného trávenia času na vlastnej záhrade. A ešte za vami vidieť konkrétny výsledok! Mnohí ľudia to v dnešnej dobe potrebujú.

Dá  sa povedať, že každá záhrada, o ktorú sa majitelia nestarajú je záhrada prírodná?

O záhrade, o ktorú sa majitelia nestarajú, hovoríme, že je záhrada zanedbaná. V dobre vyprojektovanej a navrhnutej záhrade , tak trochu rátame s tým, že ju necháme rásť bez väčších zásahov. Pokiaľ je založená bez tejto myšlienky, nebude vyzerať dobre. Umenie záhradného architekta a výsledkom vzájomnej komunikácie s investorom by mal byť záver, koľko času jej chcem a reálne vieme venovať. A na  základe aj tejto znalosti záhradu vymyslíme. Niekde napríklad môžem úplne vypustiť trávnatú plochu a tiež thuje nie sú jedinou alternatívou živého plotu, aj keď sú všade okolo vás.