Záhradný nábytok a nábytok na terasu

Zakladáme okrasné trávniky
Zakladáme okrasné trávniky
apríl 23, 2019
Rastliny a okrasná záhrada
Rastliny a okrasná záhrada
apríl 23, 2019
Záhradný nábytok a nábytok na terasu

Záhradný nábytok a nábytok na terasu: čo všetko zvážiť pred kúpou?

Kým  záhradný nábytok by mal byť zhotovený z odolných materiálov, nábytok určený na terasu môže byť aj z citlivejších materiálov, najmä ak máte terasu aspoň čiastočne zastrešenú. Okrem ceny je teda nutné pri výbere prihliadať aj na iné faktory – napríklad starostlivosť, ktorú budete musieť venovať časom nábytku.

Nejde o cenu

Cena by rozhodne nemala byť hlavným kritériom pri výbere nového záhradného nábytku. Väčšina z nás ho totiž kupuje s nádejou, že by mal vydržať dobre slúžiť aspoň zopár rokov a ak vezmete do úvahy, že je vystavený vplyvom počasia, určite kúpu poriadne zvážite.

Podobne je to aj v prípade nového nábytku pre vašu terasu. Síce je možno aspoň čiastočne zastrešená alebo ju z jednej stráni chráni stena vášho domu, ale aj napriek tomu je nábytok vonku a občas sa môže stať, že ho jednoducho zabudnete prikryť počas daždivých dní a namokne. Ak k tomu pridáme severák a jemnú námrazu ak ho dáte na terasu priskoro na jar, sme opäť pri kvalite a nie cene.

Výber správneho materiálu

Mnohí premýšľajú najprv nad drevom, ktoré je už akousi klasikou našich záhrad. Ide o naozaj univerzálny materiál, ktorý svedčí absolútne všetkým záhradám, nech už sú zariadené v akomkoľvek štýle. Tým, že ide o spojenie s prírodou, krásne zapadne do zelene.

V prípade, že vyberáte nábytok do záhrady a rozhodli ste sa pre drevo, pokojne vyberajte z mohutných, masívnych lavíc a stolov. Ak máte dostatok miesta, nie je čo riešiť. Naopak, drevený nábytok na terase by mal byť jemnejší, ideálne sú napríklad oblejšie línie alebo vyrezané ornamenty na operadle, ktoré terasový nábytok trošku ozvláštnia.

Drevo je ale materiál, ktorý potrebuje starostlivosť, a to minimálne dvakrát ročne. Môže byť vonku celoročne, ale na jar a na jeseň mu venujte pozornosť prebrúsením alebo aspoň ošetrením ochrannými nátermi.

Pri správnom ošetrovaní vám drevený nábytok vydrží naozaj celý život.

Večným“ materiálom je aj kov.Nábytok z kovu je tak nadčasový ako drevený, avšak vyžaduje podstatne menej starostlivosti než drevený. Na terasu sa hodí napríklad v elegantnej čiernej farbe, do záhrady na trávnik v romantickej bielej. Ak chcete absolútny minimalizmus, zaobstarajte si záhradný nábytok z kovu v jednoduchých líniách a v zelenej farbe – absolútne nenápadne dodá záhrade šmrnc.

Kvalitný záhradný nábytok z kovu je ošetrený ochrannými nátermi, ktoré stačí raz ročne obnoviť. V prípade, že časom popraská farba, jednoducho obrúsite starú a natriete novú, ktorá znovu vydrží dlhý čas ako nová. Kovový nábytok môže byť vonku celoročne nakoľko veľmi dobre zvláda výkyvy počasia vrátane snehu a mrazov.

Plastový nábytok netreba celkom zatracovať.Kvalitný plast vydrží niekoľko sezón, nezničí podlahu na vydláždenej terase a dobre sa s ním manipuluje. Kým nožičky na niektorých stoličkách môžu dlažbu poškriabať (najmä keď je dlažba z menej odolného materiálu voči poškodeniam), s plastovým nábytkom sa vám to nestane. Navyše skvelo znesie dážď aj špliechanie vody z bazéna. Ľahko sa čistí – drobné nečistoty opláchnete prúdom vody, väčšie znečistenie vyriešite jemným saponátom a mäkkou hubkou. Na zimu však musíte plastový nábytok „zazimovať“ niekde do garáže, pivnice alebo do zimnej záhrady nakoľko neznesie mráz.

Ratanový nábytok púta pozornosť svojou jednoduchosťou.Nepotrebujete ornamenty na to, aby ste mali pekný nábytok – ratan je sám o sebe prepletaný, čo absolútne stačí k dokonalosti. Prírodný ratan kupujte vtedy, ak ho viete počas zimy a chladných dní uskladniť v exteriéry, pretože inak veľmi rýchlo stratí svoju krásu aj pevnosť. Umelý ratan môže byť v zime vonku, ale mali by ste ho aspoň dôkladne prikryť ochrannými plachtami pred vetrom a snehom. Kým prírodný ratan bude potrebovať občas naolejovanie alebo iné ošetrenie prípravkom určeným na prírodný ratan, umelý stačí umyť vodou.

Priestorové možnosti a doplnky

Možno sa vám páči mohutná záhradná lavica z dreva, ktorú by ste doplnili ešte masívnym stolom nech máte poriadnu zostavu na sedenie počas grilovačiek, no ak nemáte dostatok miesta budete takúto kúpu neskôr ľutovať. Vždy myslite na to, že okolo nábytku potrebujete chodiť a po sezóne ho presťahovať niekam do interiéru, a tak netreba podceniť rozmery kupovaného nábytku. V prípade terasy je to ešte dôležitejšie – určite nechcete, aby jedna stolička alebo časť lavice vytŕčali mimo priestor vydláždenej terasy.

Z doplnkov sú mimoriadne populárne záhradné ležadlá, a to najmä z plastu – keď sa počas slnenia spotíte alebo ho budete chcieť kedykoľvek umyť, s plastom nie je žiaden problém.

Možno by ste mali popremýšľať aj nad ukladacím priestorom v podobe záhradnej truhlice, do ktorej by ste mohli uložiť napríklad podsedáky alebo drobné záhradné náradie. Ak máte deti alebo vnúčatá, ideálne by možno bolo vlastné pieskovisko, kde sa môžu vyblázniť stavaním tých najkrajších hradov.